Gmina Ziębice – atrakcje turystyczne

Gmina Ziębice

Gmina Ziębice to gmina miejsko-wiejska powiatu ząbkowickiego położona w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim. Siedziba Gminy mieści się w mieście Ziębice oddalonym o około 17 kilometrów od Ząbkowic Śląskich. Centralna cześć gminy położona jest na Wysoczyźnie Ziębickiej. Od północy graniczy ona
z obszarem chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.  

Atrakcje turystyczne gminy Ziębice

Niezwykłe miejsca, ciekawe zabytki oraz atrakcje turystyczne Ziębic …

Niezwykłe miejsca, ciekawe zabytki oraz atrakcje turystyczne Henrykowa…

Pałac w Biernacicach, wsi położonej w odległości około 4 kilometrów od Ziębic został wybudowany w 1890 roku. Jest to budowla murowana, otynkowana, dwukondygnacyjna z kwadratową wieżą, zbudowana na planie prostokąta, nakryta dachami dwuspadowymi. Przy pałacu znajduje się zdewastowany park krajobrazowy z II połowy XIX w.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Biernacicach. Kościół został wybudowany w 1705 roku pierwotnie jako Kościół św. Donata. Przebudowany w 1936 roku, obecnie nosi nazwę Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej.

Figura św. Jana Nepomucena w Biernacicach.

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Bożnowicach, wsi leżącej około 9 kilometrów od Ziębic. Został on  wybudowany w 1709 roku. Jest to budowla jednonawowa o sklepieniu kolebkowym, murowana, nakryta dachem dwuspadowym z drewnianą wieżą z zegarami.

Kościół posiada  barokowe wyposażenie. Szczególną uwagę zwracają polichromowany ołtarz z XVIII, ambona z rzeźbami ewangelistów oraz XVIII wieczne drewniane figury św. Piotra i Pawła, Antoniego, Floriana czy też św. Jadwigi.

Pomnik Księgi Henrykowskiej w Brukalicach, małej wsi oddalonej od Ziębic o około 10 kilometrów. Ten granitowy pomnik został ustawiony w 1970 roku i jest upamiętnieniem pierwszego polskiego zdania, które zostało zapisane przez cysterskiego opata w Księdze Henrykowskiej w 1270 roku. Zdanie to brzmiało „day ut ia pobrusa, a ti poziwai” co należy rozumieć jako „Daj, ać ja pobruczę, a ty poczywaj”. Zostało ono wypowiedziane właśnie w tej miejscowości przez czeskiego chłopa Boguchwała, zwanego przez sąsiadów Brukałem.

Pałac w Czerńczycach, wsi położonej w odległości około 8 kilometrów od Ziębic. Pałac wybudowano początkiem XX wieku. Jest to budowla wzniesiona na planie prostokąta, parterowa z poddaszem, nakryta dachem czterospadowym. Nad wejściem do budynku znajduje się taras podtrzymywany kolumnami.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czerńczycach wybudowano w latach 1725-1726. Wspomniany kościół to budowla barokowa, jednonawowa o wnętrzu nakrytym sklepieniem kolebkowym
z lunetami, z wyposażeniem pochodzącym z XVIII wieku.

Na szczególną uwagę zasługują: rokokowy drewniany polichromowany ołtarz główny, ambona, liczne drewniane rzeźby a także obrazy olejne. Dzwon kościelny z odlaną sceną ukrzyżowania pochodzi z 1569 roku.

Neogotycka kaplica cmentarna z drugiej połowy XIX wieku w Czerńczycach.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Figura św. Jana Nepomucena w Czerńczycach.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Remiza Strażacka w Czerńczycach to drewniana budowla wzniesiona w 1923 roku.

Pałac w Głębokiej, wsi leżącej około 10 kilometrów od Ziębic został wybudowany w XIX wieku. Jest to budynek dwukondygnacyjny wzniesiony na planie prostokąta, poprzedzony murowanym gankiem, nakryty dachem czterospadowym. Obecnie jest on w trakcie generalnego remontu.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Głębokiej wzniesiony w XVIII wieku.

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi w Krzelkowie, wsi leżącej około 6 kilometrów od Ziębic. Kościół wybudowano w 1709 roku w stylu barokowym. W 1741 roku rozbudowano go o wieżę. Jest to budowla jednonawowa z barokowym wyposażeniem wnętrza.

Na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny z około 1730 roku oraz gotycka rzeźba Madonny z XV wieku.

Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Lubnowie, jednej z największych wsi w gminie Ziębice, leżącej około 12 kilometrów od Ziębic. Kościół zbudowano w stylu barokowym w latach 1752-53. Teren przykościelny otoczony jest murem z bramą ozdobioną figurą św. Andrzeja Apostoła.

Kościół posiada barokowe wyposażenie spośród którego wyróżniają się ołtarze, ambona, obraz w głównym ołtarzu, stacje Męki Pańskiej oraz organy.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Grota Matki Bożej w Lubnowie znajdująca się przy ulicy przed kościołem.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kaplica św. Józefa znajduje się poza Lubnowem przy drodze w stronę Ziębic.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku, wsi oddalonej od Ziębic o około 8 kilometrów. Wspomniany Kościół został wzniesiony w 1318 r.,  odbudowany po pożarze w 1666 r. powiększony w 1726 r. o kaplicę, restaurowany w drugiej połowie XIX wieku. Jest to budowla murowana, jednonawowa z barokowym wyposażeniem wnętrza z XVIII wieku.

Figura Św. Jana Nepomucena w Niedźwiedniku.

Kościół parafialny Świętych Szymona i Tadeusza we wsi Niedźwiedź leżącej około 8 kilometrów od Ziębic. Kościół wybudowano w 1823 roku. Jest to budowla murowana, jednonawowa z wieżą od zachodu.

Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w Osinie Wielkiej, wsi oddalonej od Ziębic o około 4 kilometry. Wspomniany kościół to budowla murowana, jednonawowa z cylindryczną wieżą z 1520 roku.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka rzeźba Św. Anny Samotrzeciej z połowy XV wieku.

Pałac w Pomianowie Dolnym, wsi położonej w odległości około 15 kilometrów od Ziębic. Jest to barokowa budowla wzniesiona na planie litery „C” w połowie XVIII wieku, przebudowana i powiększona w drugiej połowie XIX wieku, murowana z cegły, dwukondygnacyjna, nakryta dachem czterospadowym. Nad głównym wejściem do pałacu, znajduje się kartusz herbowy i ozdobny szczyt z tarczą zegarową.

Kościół parafialny pw. św. Franciszka Ksawerego z 1725 roku w Pomianowie Dolnym.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Figura św. Jana Nepomucena w Pomianowie Dolnym znajduje się przed Kościołem św. Franciszka Ksawerego.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Rososznicy, wsi leżącej około 7 kilometrów od Ziębic. Jest to gotycka budowla wzniesiona w końcu XIII wieku, restaurowana i przebudowywana w  XVII, XVIII i XIX wieku. Orientowana, murowana, jednonawowa z kwadratowym prezbiterium.

We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługują dwa wczesnogotyckie portale i barokowe organy z XVIII wieku.

Kaplica mszalna św. Wawrzyńca w Skalicach, wsi oddalonej od Ziębic o około 8 kilometrów. Kaplica Została wzniesiona w 1825 roku.

Dwór w Służejowie, wsi położonej w odległości około 6 kilometrów od Ziębic. Wspomniany dwór został wybudowany początkiem XVII wieku w kolejnych wiekach był wielokrotnie rozbudowywany. Jest to budowla dwukondygnacyjna, murowana z kamienia i cegły, otynkowana, założony na planie prostokąta, nakryta dachem czterospadowym. Pośrodku budynku znajduje się sześciokondygnacyjna kwadratowa wieża z wejściem do budynku, ozdobionym renesansowym portalem, nad którym widać kartusze herbowe.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Służejowie. Kościół wybudowany w 1805 roku to budowla murowana prostokątna, nakryta dachem czterospadowym z ośmioboczną wieżyczką z cebulastym hełmem.

Kaplica Matki Bożej Różańcowej w Służejowie.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Starczówku, wsi leżącej około
6 kilometrów od Ziębic. Jest to budowla murowana, jednonawowa z wyposażeniem wnętrza pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku. Wspomniany kościół wybudowano w XV wieku, przebudowano pierwszej połowie XVIII wieku, restaurowano w XIX wieku.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół filialny pw. św. Wawrzyńca w Wadachowicach, wsi oddalonej od Ziębic o około 12 kilometrów. Wybudowano go w 1410 roku, odbudowano po pożarze w 1706 roku, restaurowano w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Wyposażenie wnętrza kościoła jest bogate, barokowe pochodzące głównie
z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują: drewniany polichromowany ołtarz, polichromowane rzeźby drewniane, obrazy olejne i stacje drogi krzyżowej.

Figura Św. Jana Nepomucena w Wadachowicach

Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Wigancicach, wsi położonej w odległości około 8 kilometrów od Ziębic to budowla wybudowana w XIV wieku, przebudowywana w latach 1730 i 1812 posiadająca barokowe wyposażenie wnętrza. Jest to budowla jednonawowa, orientowana, murowana z kamienia i cegły.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl
oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Zamek w Witostowicach, wsi położonej w odległości około 12 kilometrów od Ziębic. Zamek wybudowano w pierwszej połowie XIV wieku. Był on kilkakrotnie przebudowywany w XVI w stylu renesansowym i XVII w. Jest to budowla trzyskrzydłowa, założona na planie litery „C” położona wsórd malowniczych stawów. Zamek otacza podwójny pas fos między którymi znajdują się wały ziemne (mury obronne) z pięcioma bastejami. Do zamku prowadzi droga przez kamienny most. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się kwadratowa wieża oraz barokowy budynek dawnej kuźni. Do XVIII wieku zamek był własnością różnych rodów szlacheckich a w 1738 roku stał się własnością cystersów z Henrykowa. W 1810 roku przeszedł na własność króla Prus a następnie książąt sasko-weimarskich. Obecnie jest własnością rywatną wystawioną na sprzedaż.

Kaplica mszalna w Witostowicach znajdująca się w jednym z pomieszczeń Zamku.

Figura Św. Jana Nepomucena w Witostowicach znajduje się przed mostem prowadzącym do Zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *