Henryków – atrakcje turystyczne

Henryków

Henryków to duża wieś klasztorna położona nad rzeką Oławą u podnóża uroliwych Wzgórz Strzelińskich w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice, w odległości około 9 kilometrów od Ziębic. Przez wieś Henryków prowadzi Międzynarodowy Szlak Cysterski.

Atrakcje turystyczne Henrykowa

Zespół Klasztorny Opactwa Cysterskiego w Henrykowie to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce i zarazem największa atrakcja turystyczna Henrykowa. Do zespołu klasztornego prowadzi brukowana droga otoczona z obydwu stron murem na którą można się dostać poprzez Budynek Bramy Górnej.

Budynek Bramy Górnej to budowla jednopiętrowa z przejazdem, z cebulastym, barokowym hełmem wybudowana w 1701 roku. Przed budynkiem, po obu stronach wjazdu stoją figury św. Benedykta i św. Bernarda.

Zespół Klasztorny Opactwa Cysterskiego został założony w I połowie XIII wieku, przez następne lata był stopniowo rozbudowywany. W okresie 1554–1577 za czasów opata Andrzeja powstały renesansowe elementy zabudowy klasztornej. Jednak najlepszy okres w dziejach opactwa przypadł na lata 1681–1702, był to czas rządów opata Henryka III Kahlerta, wtedy to właśnie zostało ono gruntownie przebudowane w stylu barokowym. Powstał zespół barokowych budynków klasztornych, kościół otrzymał barokowe wyposażenie, długi klasztoru zostały spłacone. W 1810 roku po wydaniu edyktu sekularyzacyjnego przez króla Prus Opactwo w Henrykowie przestaje istnieć. 

Zabytkami które wchodzą w skład zespołu klasztornego i które dzisiaj możemy podziwiać są:

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela. Został
on wybudowany w XIII wieku i z biegiem lat był rozbudowywany. W około 1508 i 1560 roku przy kościele wybudowano dwie przylegające do niego późnogotyckie kaplice.  W 1608 roku do kościoła dobudowano wieżę. W 1713 roku wzniesiono przedsionek zwieńczony barokową kopułą. W XVIII wieku powstały także trzy barokowe kaplice z kopułami: Kaplica św. Rodziny (św. Józefa) ozdobiona licznymi malowidłami, kaplica św. Marii Magdaleny będąca mauzoleum Bolka II Ziębickiego i jego żony Juty oraz kaplica św. Trójcy z obrazami Liski. Kościół to budowla ceglana, trzynawowa zbudowana na planie krzyża, posiadająca bogate barokowe wyposażenie.

Na szczególną uwagę zasługują: drewniane stalle z bogatą dekoracją rzeźbiarską, których budowa trwała 150 lat i została zakończona około 1709 roku, barokowy ołtarz główny z obrazem Michała Willmana wykonany w latach 1681-1702 oraz ołtarze boczne z okresu 1690- 1770, barokowe organy pochodzące z XVII wieku a także liczne dzieła malarskie barkowych mistrzów.

Budynek klasztorny to barokowa budowla wzniesiona w latach 1681–1702, założona wokół prostokątnego dziedzińca.

Wewnątrz budynku znajdowało się około 300 pomieszczeń do których prowadziły trzy barokowe portale: portal sądowy z postacią Temidy, portal klasztorny ze św. Benedyktem i portal opacki z herbem opata.

Obecnie dla turystów udostępnione są:

– barokowa jadalnia z pięknym rokokowym piecem kaflowym oraz ścianami pokrytymi stiukiem.

– sala do rozmawiania z osobami odwiedzającymi tzw. rozmównica z sufitem ozdobionym freskiem przedstawiającym opactwo henrykowskie oraz opactwo w Zirc na Węgrzech otoczonym symbolami pór roku.

– sala purpurowa z purpurowymi ścianami i obiciami mebli, w której szczególną uwagę zwraca zdobiony sufit przedstawiający glob ziemski, na którym widnieje nowe miasto Jeruzalem oraz portrety dobrodziejów opactwa.

– sala dębowa ze ścianami zdobionymi dębową boazerią. W sali tej można zobaczyć kopię słynnej Księgi Henrykowskiej, której oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

– sala żółta z rokokowym piecem kaflowym ze scenami Męki Pańskiej służąca dawniej jako letnia jadalnia rodziny książęcej.

– kapitularz klasztorny to miejsce w którym dawniej zbierał się na obrady cały konwent z opatem na czele. Obecnie służy jako kaplica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Na dziedzińcu klasztornym możemy zobaczyć:

Pomnik Trójcy Świętej z 1698 roku mierzący 11 metrów wysokości

Studnia z rzeźbą św. Józefa

Pomnik św. Jana Nepomucena z 1789 roku.

Pomnik Księgi Henrykowskiej to granitowa tablica przedstawiająca fragment tekstu z pierwszym zdaniem w języku polskim, które zostało zapisane w słynnej Księdze Henrykowskiej. Wspomniana księga to kronika klasztorna pisana na przełomie XII i XIII wieku.

Dziedziniec klasztorny otoczony był oficynami klasztornymi i zabudowaniami gospodarczymi na które składały się:

Wozownia z początku XVIII wieku.

Stajnie z pomieszczeniami mieszkalnymi z przełomu XVII i XVIII wieku. Obecnie dom mieszkalny.

Pomieszczenia mieszkalne z połowy XVI wieku zamienione obecnie na Dom Opieki Społecznej.

W sąsiedztwie zespołu klasztornego znajdują się:

Ogród opacki z XVIII wieku z oranżerią z 1727 roku.

Altana Opata z 1727 roku znajdująca się w centrum ogrodu opackiego. Służyła ona niegdyś jako miejsce letniego wypoczynku dla przełożonych klasztoru.

Dom ogrodnika usytuowany przy samym ogrodzie opackim. Jest to budynek, który został wybudowany około 1730 roku. 

Pustelnia dawniej brama parkowa ze stróżówką na piętrze. Obecnie służy Kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi.

Szpital zakonny z pierwszej połowy XVIII wieku z przylegającym do niego ogrodem tarasowym. Obecnie mieści się tu internat i sale wykładowe Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Park krajobrazowy pełny dębów i wiązów z Grobowcem Wielkiego Księcia Wilhelma Ernsta von Sachsen–Weimar–Eisenach. W parku krajobrazowym utworzono przyrodnicze ścieżki edukacyjne informujące turystów o gatunkach roślin i drzew tu występujących.

Park krajobrazowy jest idealnym miejscem dla spacerowiczów chcących odpocząć w ciszy i spokoju na łonie natury.

Do zespołu klasztornego od strony wozowni przylegał folwark z dziedzińcem gospodarczym na którego otoczenie składały się:

fortyfikacja średniowieczna z XVI wieku z basztą

dom czeladzi z 1588 roku

zabudowania gospodarcze z XVI wieku

Na dziedziniec gospodarczy folwarku można się było dostać przez budynek bramy dolnej.

Budynek Bramy Dolnej to budowla jednopiętrowa z przejazdem wzniesiona w 1680 roku.

Z pozostałych zabytków Henrykowa warto zwrócić uwagę na:

Kościół św. Andrzeja. Jest to budowla gotycka, która została wzniesiona w XIV wieku, przebudowywana w XVII i XIX wieku. Obecnie pełni ona funkcję kaplicy cmentarnej.

Figurę św. Jana Nepomucena z około 1730 roku. Jest to kamienny monument otoczony półokrągłą balustradą. Wspomniana Figura ustawiona jest przed ogrodzeniem Kościoła św. Andrzeja.

Pomnik poległych w I wojnie światowej wzniesiono w 1929 roku z kamiennego bloku z czerwonobrunatnego piaskowca. Blok kamienny postawiono na ośmiokątnym fundamencie. We wszystkich jego narożach ustawiono masywne cokoły. Na dwóch frontowych umieszczono nazwiska poległych mieszkańców gminy.

2 myśli na temat “Henryków – atrakcje turystyczne

  1. Ten blog to dla mnie nie tylko źródło wiedzy, ale także inspiracji i motywacji do działania! Autorzy potrafią dotrzeć do serca czytelnika i przekazać treści, które mają istotne znaczenie dla mojego życia.

  2. To miejsce, które zawsze potrafi mnie zainspirować do dalszych działań i poszukiwań! Cieszę się, że mogę tu regularnie wracać i czerpać z niego energię do realizacji swoich celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *