Laskówka – atrakcje turystyczne

Laskówka

Laskówka to mała wieś gminy Bardo leżąca w jej południowej części u podnóża południowo-wschodniego grzbietu Gór Bardzkich. Miejscowość tę zamieszkuje około 150 mieszkańców. W Laskówce możemy zobaczyć zabytkowy kościół oraz dwór. Miejscowość tę przecinają dwa szlaki rowerowe: szlak Kłodzko – Kamieniec Ząbkowicki oraz szlak Górami Bardzkimi i Złotymi. Przez Laskówkę przechodzi także pieszy zielony szlak turystyczny Bardo – Złoty Stok.

W okolicy Laskówki znajdują się takie atrakcje jak Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Muzeum Sztuki Sakralnej, zespół Kaplic Różańcowych, Obryw Skalny z tarasem widokowym, Kaplica Górska szczycie góry zwanej Kalwarią oraz spływy pontonowe Przełomem Bardzkim w Bardzie, wieża widokowa na Kłodzkiej Górze czy Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Atrakcje turystyczne Laskówki

Kościół pw. św. Mikołaja to budowla barokowa, jednonawowa z półkoliście zakończonym prezbiterium oraz wieżą od strony zachodniej. Świątynia ta została zbudowana w latach 1729-1730 z wykorzystaniem fragmentów wcześniejszego kościoła późnogotyckiego wzniesionego około 1516 r. Wyposażenie wnętrza kościoła w większości pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na ołtarz główny św. Mikołaja wykonany w 1746 roku oraz obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem. Kościół oraz znajdujący się przy nim cmentarz otoczone są kamiennym murem.

Dwór Renesansowy w Laskówce zbudowany początkiem XVII wieku, później kilkakrotnie przebudowywany. Jest to budynek dwukondygnacyjny wzniesiony na planie litery L, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Do dworu przylegają zabudowania gospodarcze wzniesione w XIX wieku. W budynku tym obecnie mieści się gospodarstwo agroturystyczne.

Kaplica domkowa z przełomu XIX i XX wieku stojąca na końcu wsi Laskówka przy zielonym pieszym szlaku turystycznym prowadzącym do Złotego Stoku.

Kapliczka słupowa z pierwszej połowy XVIII wieku, stojąca za wsią Laskówka, na wzniesieniu przy zielonym pieszym szlaku turystycznym prowadzącym do Barda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *