Lutynia – Zamek Karpień

Zamek Karpień

Zamek Karpień to średniowieczna budowla położona w strategicznym miejscu na Górze Karpiak na wysokości 782 m n.p.m. Nazwa zamku pochodzi od złotego karpia umieszczonego na niebieskim tle w herbie pierwszego znanego pana zamku, czeskiego szlachcica Thamo Glubosa. Do czasu wojen husyckich zamek służył szlachcie rządzącej państewkiem karpieńskim obejmującym obszar doliny górnej Białej Lądeckiej i jej dopływów powyżej Radochowa. Wspomniany zamek strzegł rejonów osadniczych znajdujących się w dolinach oraz Przełęczy Karpowskiej przez którą prowadził szlak handlowy nazwany później Solną Drogą. W latach 1428 -1431 został zniszczony on przez Husytów. Ostatnim jego właścicielem był rabuś szlacheckiego pochodzenia Hinko Krušina. Jego ciągłe rozboje w sąsiednim księstwie a zwłaszcza najazd i splądrowanie klasztoru w Henrykowie spowodowało, że na prośbę o pomoc biskupa wrocławskiego połączone wojska księcia ziębickiego i niektórych miast księstw śląskich zdobyły zamek i go zniszczyły. Tak przestało istnieć państewko karpieńskie. Jeszcze przez jakiś czas częściowo zniszczony zamek służył lokalnym rabusiom aż w 1513 roku miejscowa społeczność przegoniła ich stamtąd zrównując zamek z ziemią. Obecnie zamek jest w totalnej ruinie. Pozostały z niego jedynie większe fragmenty murów kamiennych o wysokości do 2 metrów a mimo to wspomniane miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Do ruin zamku można dojść z parkingu przy ul. Leśnej znajdującego się przy hotelu Trojan w Lądku Zdrój. Wycieczka w dwie strony zajmie nieco ponad 2 godziny. Ja natomiast proponuję wycieczkę, która ma swój początek i koniec przy Kopalni Bazaltu w Lutyni i prowadzi do ruin zamku przez Konićek/Kobylą Kopę (851 m n.p.m), miejsce ostatniego dużego spotkania przedstawicieli opozycji demokratycznej z Czechosłowacji i Polski oraz przez Przełęcz Karpowską miejsce ostatniego przerzutu wydawnictw niezależnych i ludzi.

Kopalnia Bazaltu Lutynia 0 km – Kapliczka 0,9 km (20 min) – Zalesi 1,6 km (35 min.) – Konićek/Kobyla Kopa 3,5 km (1 godz. 25 min.) – Ćerny Kout/Przełęcz Karpowska 4,8 km (1 godz. 45 min.) – Skrzyżowanie pod ruinami zamku Karpień 5,7 km (2 godz. 00 min.) – Ruiny zamku Karpień 6,0 km (2 godz. 05 min.) – Rozdroże Zamkowe 6,7 km (2 godz. 20 min.) – Kościół Matki Bożej od Zagubionych 7,4 km (2 godz. 35 min.) – Trawieńska Góra 9,2 km (3 godz. 15 min.) – Kopalnia Bazaltu Lutynia 10,6 km (3 godz. 40 minut)

Kopalnia bazaltu Lutynia znajduje się przy drodze prowadzącej z Lądka Zdrój do przejścia granicznego na Przełęczy Lądeckiej. W weekend śmiało możemy zostawić samochód przy kopalni. Tutaj szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem zielonym. W drogę udajemy się szlakiem zielonym biegnącym wzdłuż kopalni. Trasa delikatnie się wznosi prowadząc nas polną drogą.

Po około 14 minutach marszu dochodzimy do granicy państwa. Dalej szlak zielony skręca w prawo my natomiast przechodzimy na stronę czeską i idziemy prosto leśną ścieżką. Po przejściu około 200 metrów dochodzimy do szlaku niebieskiego wychodząc wprost na małą kapliczkę.

Skręcamy w prawo i dalej kontynuujemy naszą podróż idąc szlakiem niebieskim. Po około 15 minutowej wędrówce polną drogą dochodzimy do asfaltowej drogi we wiosce Zalesi.

Skręcamy w prawo idąc w górę drogi do krańca wsi po czym kierując się cały czas znakami niebieskimi wchodzimy do lasu. Po drodze mijamy leśny bar przy Srebrnym Źródle gdzie za stosowną opłatą możemy kupić coś do picia po czym dochodzimy do szczytu Konićek/Kobyla Kopa. Przejście tego odcinka zajmie nam około 50 minut w trakcie których pokonamy największe przewyższanie z którym przyjdzie się nam zmierzyć w trakcie całej wycieczki. Na odcinku niespełna 2 kilometrów podejdziemy około 160 metrów w górę. Takie rozłożenie podejścia w trasie sprawi, że nie będziemy mieli problemów z jego pokonaniem.

Dalej kontynuujemy naszą wędrówkę idąc szlakiem niebieskim w kierunku Ćernego Kouta/Przełęczy Karpowskiej. Po drodze mijamy Bukową Kopę a także miejsce ostatniego dużego spotkania opozycji demokratycznej z Czechosłowacji i Polski które odbyło się 25 czerwca 1989 roku by po około 20 minutach dojść do Ćernego Kouta/Przełęczy Karpowskiej. Ostatnie 350 metrów tego odcinka to zejście w dół. Tutaj 18.11.1989 roku miał miejsce ostatni przerzut wydawnictw niezależnych i ludzi. Tutaj też krzyżują się szlak niebieski ze szlakiem zielonym.

My kierujemy się szlakiem zielonym w kierunku przełęczy Gierałtowskiej. Jeszcze przez około 500 metrów droga biegnie w dół po czym się wypłaszcza. Idąc leśną drogą mijamy kapliczkę słupową by po około 15 minutach marszu dojść do skrzyżowania szlaku zielonego z niebieskim pod ruinami zamku Karpień.

Od tego miejsca naszą wycieczkę kontynuujemy szlakiem zielonym i niebieskim. Czeka nas teraz dosyć strome podejście w górę ale jest ono krótkie i już po 10 minutach dochodzimy do ruin zamku Karpień. Można tu zwiedzić ruiny a także odpocząć.

Po przerwie kontynuujemy naszą wędrówkę szlakami niebieskim i zielonym. Schodzimy w dół leśną ścieżką do rozdroża zamkowego. Po około 10 minutach docieramy do celu. Wspomniane rozdroże jest dużym skrzyżowaniem dróg leśnych z zagospodarowanym miejscem na odpoczynek.

Stąd szlakiem zielonym udajemy się w kierunku Przełęczy Lądeckiej. Po około 15 minutach marszu płasko prowadzącą utwardzoną leśną drogą dochodzimy do niewielkiego Kościoła. Wzniesiono go w 1872 roku. W 1989 roku z inicjatywy księdza Witczaka „Kruszynki” odbudowano zniszczoną budowlę. Obecnie jest to kościółek myśliwych i leśników, który od 1995 pełni funkcję leśnego sanktuarium Matki Bożej od Zagubionych. Obok kościoła znajduje się drewniana wiata oraz kilka rzędów drewnianych ławek.

Z Kościoła zielony szlak prowadzi nas w stronę Trawieńskiej Góry (746 m n.p.m). Początkowo leśna droga schodzi delikatnie w dół. Po około 10 minutowym marszu rozpoczynamy podejście pod wspomnianą górę. Na odcinku mniej więcej 800 metrów podchodzimy około 90 metrów w górę. Dotarcie z sanktuarium Matki Bożej od Zagubionych do Trawieńskiej Góry zajmie nam w przybliżeniu 40 minut.

Po minięciu Trawieńskiej Góry schodzimy w kierunku Kopalni Bazaltu w Lutyni miejsca w którym rozpoczynaliśmy naszą wycieczkę. Pierwsza część tego odcinka prowadzi nas granicą państwa po czym skręcamy w lewo w kierunku Szwedzkich Szańców i dalej do Kopalni Bazaltu. Pokonanie ostatniego odcinka zajmie nam około 25 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *