Gmina Nowa Ruda – atrakcje turystyczne

Gmina Nowa Ruda

Gmina Nowa Ruda to gmina powiatu kłodzkiego leżąca w jego północnej części u podnóża Gór Sowich i na zboczach Wzgórz Włodzickich. Siedzibą gminy jest miasto Nowa Ruda. Poza nim do gminy należy jeszcze 17 interesujących wiosek w których możemy zobaczyć urokliwe kościoły, przydrożne kolumny, kapliczki i krzyże. Największymi atrakcjami gminy Nowa Ruda są bez wątpienia: Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, Muzeum Techniki Militarnej Mölke w Ludwikowicach Kłodzkich, liczne wieże widokowe oraz pałac w Bożkowie. Gmina Nowa Ruda ma również bardzo ciekawą ofertę dla miłośników jazdy rowerowej, narciarstwa oraz osób lubiących piesze wycieczki. Znajduje się tu kilka wyciągów narciarskich, duża liczba szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.

Atrakcje turystyczne gminy Nowa Ruda

Nowa Ruda

Niezwykłe miejsca, ciekawe zabytki oraz atrakcje turystyczne Nowej Rudy…

Bartnica

Bartnica to długa wieś łańcuchowa położona w Dolinie Bystrzycy między Górami Suchymi a Górami Sowimi około 14 kilometrów od Nowej Rudy.

Trójpański kamień to obelisk znajdujący się na szczycie Góry Leszczyniec u podnóży której leży wieś Bartnica. Wspomniany obelisk został ustawiony w 1732 roku w miejscu gdzie stykały się granice Śląska, Czech i Hrabstwa Kłodzkiego. Na jego ścianach znajdują się herby właścicieli stykających się w tym miejscu ziem. Są one dosyć mocno zatarte. Do Trójpańskiego Kamienia można dotrzeć wychodząc spod Restauracji pod Dwiema Lipami, idąc ścieżką spacerową oznaczoną żółtymi znakami.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II wybudowano w 2012 roku. Wyposażenie wnętrza współczesne, skromne. Upiększają je obrazy Ojca Świętego oraz Siostry Faustyny Kowalskiej. Ścianę Kościoła zdobią witraże przedstawiające księdza Jerzego Popiełuszkę oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego. Na zewnątrz przy murze kościelnym stoi pomnik Jana Pawła II z 2016 roku.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl
oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Dworzec kolejowy z 1880 roku. Po zamknięciu stacji kolejowej w 1993 roku wspomniany dworzec kolejowy służył lokalnej społeczności za kościół aż do 2012 roku. Obecnie nieczynny, popadający w ruinę mimo iż od 2009 roku przywrócono tu ruch kolejowy.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Dwukomorowy tunel kolejowy o długości około 1170 metrów poprowadzony pod Świerkową Kopą jest jednym z najdłuższych tuneli tego typu w Polsce. Pierwszą jego komorę wybudowano w latach 1876-79 a drugą w latach 1909-11.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Krzyż Męki Pańskiej z XIX wieku znajdujący się w niedalekiej odległości od kościoła św. Jana Pawła II.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Grupa figuralna przedstawiająca ukrzyżowanie.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Bieganów

Wieś Bieganów to najmniejsza miejscowość gminy Nowa Ruda. Położona jest między Górą św. Anny a Górą Wszystkich Świętych u źródeł strumienia Sczyp. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Nowej Rudy granicząc z nią od strony południowej. W Bieganowie może nie ma szczególnie interesujących zabytków ale za to są tu cisza i spokój oraz piękne widoki na Kotlinę Kłodzką, Góry Stołowe oraz dalsze pasma górskie.

Wielka Ławka Big Bench to pierwsza tego typu ławka w Polsce. Możemy z niej podziwiać widoki Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych.  

Kapliczka Maryjna zbudowana z czerwonej cegły nieco ponad sto lat temu w miejscu w którym w drugiej połowie XVIII wieku, cudownie ozdrowiony na Jasnej Górze, chory na depresję mieszkaniec wsi powiesił na przydrożnym drzewie kopię cudownego obrazu z Jasnej Góry jako pamiątkę z tego wydarzenia.

Krzyż Męski Pańskiej z 1832 roku.

Pomnik poległych w I wojnie światowej stoi w bezpośrednimw sąsiedztwie wyżej wspomnianego krzyża.

Kapliczka słupowa w Bieganowie.

Krzyż kamienny a właściwie jego pozostałości.

Bożków

Bożków to jedna z najstarszych wsi gminy Nowa Ruda. Ta duża wieś licząca około 1600 mieszkańców leży w obniżeniu między Górami Stołowymi, Sowimi i Bardzkimi w odległości około 11 kilometrów od Nowej Rudy. Na terenie Bożkowa znajduje się kilka ciekawych, zabytkowych obiektów.

Pałac w Bożkowie to budowla wzniesiona w XVI wieku początkowo jako kamienny dwór. W latach dwudziestych XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez ówczesnych właścicieli rodzinę von Raueck. Rozbudową głównego budynku pałacowego zajęła się rodzina Götzenów, kolejnych właścicieli posiadłości. Obecny swój kształt pałac zawdzięcza przebudowom dokonanym przez rodzinę Magnisów, w której ręce trafił w 1780 roku. Pierwsza z nich miała miejsce w  latach 1787–1791. Wówczas to nadano mu styl barokowy dodając klasycystyczne detale. Kolejna znacząca przebudowa pałacu miała miejsce 1871 roku po wielkim pożarze który strawił znaczną jego część. W zachowane elementy budowli wkomponowano detale neorenesansowe i neobarokowe. Wybudowano wysoką cylindryczną wieżę ze szpiczastym hełmem otoczoną mniejszymi wieżyczkami oraz drugą skromniejszą po przeciwległej stronie kompleksu pałacowego. Pomieszczenia pałacu zdobiły obrazy, gobeliny, stylowe meble, elementy zbroi czy też trofea myśliwskie. Korytarze zdobiły portrety przodków Magnisów i Götzenów. W 1945 roku pałac zajęli Rosjanie. Wywieźli z niego cenne zbiory przy okazji częściowo go dewastując. Po II wojnie światowej pałac trafił w ręce skarbu państwa. W latach 1956-1999 z jego pomieszczeń korzystały różne szkoły. Następnie pałac stał się własnością starostwa w Kłodzku.  W 2010 roku został sprzedany prywatnemu inwestorowi który niestety nie przyczynił się do jego odbudowy a wręcz przeciwnie. Obecnie cały kompleks pałacowy ponownie wystawiony jest na sprzedaż.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Pałac w Bożkowie otoczony jest parkiem, który kiedyś był piękny, urządzony w stylu francuskim z rozległymi tarasami oraz fontanną przypominającą głowę lwa. Całość otacza kamienny mur.

oczamilazika.pl oczamilazika.pl

Kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Bożkowie to barokowa, jednonawowa budowla wzniesiona w latach 1704-1708 zakończona półkolistym prezbiterium, posiadająca czworoboczną wieżę z cebulastym hełmem. Kościół nakrywa dwuspadowy dach z sygnaturką na kalenicy.

Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny wykonany w XIX wieku z XVIII-wiecznym obrazem przedstawiającym spotkanie Piotra z Pawłem, ołtarz boczny św. Anny i Marii, ołtarz boczny Matki Boskiej Częstochowskiej pochodzący z XVII wieku, ołtarz przedstawiający pokłon pasterzy oraz ołtarz poświęcony św. Barbarze umieszczone w nawie poprzecznej kościoła. Cennym i pięknym zabytkiem kościoła jest ambona – łódź przedstawiająca połów ryb. Warto też zwrócić uwagę na pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku chrzcielnicę i kropielnicę ozdobioną płaskorzeźbą oraz prospekt organowy z końca XIX wieku.

Do lewej części prezbiterium dobudowano w latach 1817-1820 kaplicę-mauzoleum rodziny von Magnis. Wspomniana kaplica składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Do części wewnętrznej prowadzą żeliwne drzwi umieszczone w ozdobnym portalu z herbami Götzenów i Magnisów. Znajduje się tam żeliwny sarkofag w kształcie trumny z ustawionym nad nim marmurowym popiersiem Antona von Magnis. W podziemiach krypty jest trumna Louisy wdowy po Antonie. Część zewnętrzna tejże kaplicy-mauzoleum ma postać portyku greckiego wewnątrz którego stoi marmurowa rzeźba Matki Boskiej.

Kościół parafialny św. Piotra i Pawła oraz znajdujący się przy nim cmentarz otoczone są kamiennym murem. Przed wejściem do kościoła na kamiennych słupach stoją figury Piotra i Pawła wykonane w XVIII wieku z piaskowca.

Grupa figuralna ukrzyżowanie przy kościele św. Piotra i Pawła w Bożkowie pochodzi z 1801 roku.

Leśniczówka została wybudowana przy drodze do Ścinawki Dolnej w drugiej połowie XIX wieku przez Antona Magnisa. Obecnie należy ona do nadleśnictwa Jugów. Jej pomieszczenia zostały zaadoptowane na mieszkanie dla leśniczego i kancelarię.

Wieża widokowa na wzniesieniu Grodziszcze w okolicy Bożkowa to czterokondygnacyjna budowla, którą wzniesiono w 1801 roku jako imitację średniowiecznego zamku. Obecnie niedostępna popadająca w ruinę.

Dąb – pomnik przyrody w Bożkowie to piękne rozłożyste drzewo z koroną o rozpiętości 32 metrów mające ponad 320 lat. Jest wysokie na 18 metrów a jego obwód ma około 4,8 metra.

Pomnik ku czci Heinricha Bendera ostatniego pustelnika w Bożkowie postawiony jest w miejscu gdzie niegdyś stała Kaplica Loretańska, którą się opiekował. Na pomnik składają się dwie tablice pamiątkowe jedna w języku polskim, druga w języku niemieckim oraz pozostałości krzyża.   Wspomnianą kaplicę wybudowano w latach dwudziestych XVIII wieku. Niestety po II wojnie światowej została ona zaniedbana, pozostawiona sama sobie. Często była okradana, dewastowana. W końcu zdecydowano się ją rozebrać co nastąpiło w 1972 roku.

Kapliczka domkowa w Bożkowie z XIX wieku.

Grupa figuralna ukrzyżowanie w okolicy domu numer 154 w Bożkowie.

Krzyż Męki Pańskiej w Bożkowie przy posesji nr 94.

Krzyż Męki Pańskiej w pobliżu parkingu na moście nad Bożkowskim potokiem.

Czerwieńczyce

Czerwieńczyce to długa wieś łańcuchowa położona nad potokiem Czerwionek między Górami Bardzkimi a Wzgórzami Włodzickimi w odległości około 12 kilometrów od Nowej Rudy. Na terenie Czerwieńczyc znajduje się zaledwie jeden zabytek którym jest Kościół pw. św. Bartłomieja oraz kilka przydrożnych krzyży datowanych na XVIII i XIX wiek.

Kościół pw. św. Bartłomieja to jednonawowa budowla zakończona półkolistym prezbiterium. Posiada trzypoziomową wieżę zakończoną cebulastym hełmem. Swój obecny, barokowy kształt zawdzięcza gruntownym przebudowom które miały miejsce w XVII i XVIII wieku. Z wyposażenia świątyni szczególną uwagę należy zwrócić na ołtarz główny wykonany w stylu neoromańskim, ambonę, kamienną chrzcielnicę, ołtarze boczne poświęcone Matce Boskiej Częstochowskiej i św. Sebastianowi, figury świętych a także obrazy Drogi Krzyżowej. Większość wyposażenia pochodzi z końca XVIII wieku.

Przy kościele znajduje się cmentarz. Całość otacza kamienny mur z budynkiem bramnym posiadającym gotycki portal.

Krzyż pokutny ustawiony jest na cmentarzu tuż przy budynku bramnym.

Grupa figuralna Ukrzyżowanie stojąca przed budynkiem bramnym kościoła pw. św. Bartłomieja

Krzyż Męki Pańskiej przed domem nr 42

Krzyż Męki Pańskiej ustawiony przed posesją numer 63.

Grupa figuralna Ukrzyżowanie stojąca przed domem numer 78.

Rzeźba św. Jana Nepomucena z 1862 roku w Czerwieńczycach.

Krzyż Męki Pańskiej znajdujący się przed wejściem na posesję numer 8.

Dworki

Dworki to niewielkich rozmiarów wieś leżąca u źródeł Włodzicy, między Wzgórzami Włodzickimi a Górami Suchymi w odległości około 10 kilometrów od Nowej Rudy. W miejscowości tej nie ma żadnych zabytkowych obiektów budowlanych.

Krzyż Męki Pańskiej w Dworkach.

Dzikowiec

Dzikowiec to wieś leżąca nad potokiem Dzik u podnóża szczytu Góry Wapnicy. Wspomniana wieś leży w odległości około 6 kilometrów od Nowej Rudy po jej wschodniej stronie.

Kościół św. Marcina swój obecny, barokowy kształt zawdzięcza gruntowej przebudowie przeprowadzonej początkiem XVIII. Wspomniany kościół to budowla jednonawowa z wyodrębnionym, półokrągłym prezbiterium, nakryta dachem dwuspadowym. Posiada kwadratową, trzykondygnacyjną wieżę zakończoną cebulastym hełmem z prześwitami. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny z obrazem św. Marcina przebudowany w 1860 roku, ołtarz boczny z 1774 roku poświęcony Matce Boskiej, ołtarz boczny poświęcony Sercu Pana Jezusa  wykonany w XIX wieku, XVIII-wieczne figury św. Jana Nepomucena oraz św. Ignacego Lyoli a także organy z 1784 roku oraz ambona z końca XIX wieku. Warto również wspomnieć, że w kościele ostał się dzwon z 1629 roku.

Przy kościele znajduje się cmentarz. Całość otacza mur z budynkiem bramnym z 1727 roku.

Grupa figuralna Ukrzyżowanie z 1889 roku stojąca na przykościelnym cmentarzu.

Krzyż Męki Pańskiej przed murem otaczającym kościół św. Marcina.

Kaplica św. Trójcy wybudowana w 1682. To budowla dziękczynna wzniesiona zaraz po epidemii która miała miejsce w 1680 roku. Wybudowano ją na planie ośmioboku. Całość nakrywa duży cebulasty hełm.

Dwór wzniesiony w latach osiemdziesiątych XVII wieku to budowla dwukondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. Wspomniany dwór nie jest obecnie wykorzystywany w związku z czym popada w coraz większą ruinę.

Figura św. Jana Nepomucena pochodząca z końca XVIII wieku. Obecnie stoi w centralnej części wsi jednak zanim ją tam przeniesiono stała na wzniesieniu w okolicy zabytkowego dworu.

Krzyż pokutny z ułamanym ramieniem stojący na skrzyżowaniu dróg. Nie jest to miejsce w którym został on pierwotnie ustawiony. Przeniesiono go tam ze ściany budynku poczty w którą był wmurowany.

Krzyż Męki Pańskiej stoi naprzeciw krzyża pokutnego, po drugiej stronie skrzyżowania.

Figura św. Floriana na placu zabaw w centralnym miejscu miasteczka ruchu drogowego.

Kapliczki domkowe.

Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus.

Krzyż Męki Pańskiej

Jugów

Jugów to największa wieś gminy Nowa Ruda leżąca między Górami Sowimi a Wzgórzami Wyrębińskimi w dolinie Jugowskiego Potoku. Ta duża wieś łańcuchowa leży w odległości 6 kilometrów od Nowej Rudy po jej północnej stronie. Jest wspaniałym punktem wypadowym dla osób lubiących zarówno wycieczki piesze, rowerowe jak i narciarstwo. W okolicy znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych, wyciąg narciarski oraz narciarskie trasy biegowe.

Kościół św. Katarzyny wybudowano w latach 1718-1722. Jest to barokowa, trzynawowa budowla, wzniesiona na planie krzyża łacińskiego, zakończona półkolistym prezbiterium, nakryta dwuspadowym dachem. Kościół posiada też kwadratową wieżę zakończoną cebulastym hełmem z prześwitami. Z wyposażenia wnętrza na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny z 1777 roku, obraz patronki świątyni, barokowe ołtarze boczne, barokowa ambona z wizerunkami ewangelistów, prospekt organowy, konfesjonały oraz rzeźby. Na terenie przykościelnym znajduje się były cmentarz z kilkoma starymi nagrobkami, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku. Całość otoczona jest kamiennym murem.

Figura św. Jana Nepomucena z 1796 roku stojąca przy kościele św. Katarzyny w Jugowie.

Drewniany Krzyż przed bramą kościoła.

Pomnik ku czci górników ustawiono na cmentarzu w celu upamiętnienia 151 górników którzy zginęli 9 lipca 1930 r. w katastrofie mającej miejsce w kopalni „Wacław”.

Dwór wzniesiono na początku XVII wieku jako barokową budowlę. Swój teraźniejszy kształt zawdzięcza przebudowie z 1865 roku wówczas nadano mu styl eklektyczny. Jest to murowany, dwukondygnacyjny, dwuskrzydłowy budynek z głównym wejściem umieszczonym w centralnym dwukondygnacyjnym ryzalicie, nakryty dachem naczółkowym. Obecnie budynek jest użytkowany przez Nadleśnictwo Jugów, które przejęło go po II wojnie światowej.

Góra Kalwaria to wzgórze w górnej części Jugowa na którym ustawione są trzy krzyże. W XVIII wieku znajdowały się tam jeszcze dwa obrazy przedstawiające Matkę Boską i św. Jana Ewangelistę i odbywały się tu nabożeństwa.

Poniżej krzyży mniej więcej w połowie wzgórza znajdowała się tablica z nazwiskami jugowian, którzy polegli w czasie pierwszej wojny światowej.

Grupa figuralna ukrzyżowanie naprzeciwko domu nr 43 przy ulicy głównej.

Krzyż Męki Pańskiej przy ulicy Sikorskiego.

Drewniany Krzyż przy ulicy Świętojańskiej.

Krzyż na Przełęczy Jugowskiej.

Krajanów

Krajanów to wieś leżąca między Wzgórzami Włodzickimi a Górami Suchymi oddalona od Nowej Rudy o niecałe 8 kilometrów.

Kościół św. Jerzego wzniesiono w XVI wieku. W XVIII wieku przebudowano go na barokowy. Jest to budowla jednonawowa nakryta dachem dwuspadowym z trzykondygnacyjną, czworoboczną wieżą zakończoną cebulastym hełmem. Wyposażenie wnętrza jest skromne, barokowe. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny, drewniana chrzcielnica, ambona, prospekt organowy z końca XVIII wieku oraz gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku. Przy kościele znajduje się cmentarz.

Całość otacza kamienny mur z budynkiem bramnym z XVIII wieku.

Pomnik ofiar wojny prusko-francuskiej z lat 1870-71 stoi na terenie cmentarza przykościelnego

Krzyż Męki Pańskiej znajdujący się na terenie cmentarza przykościelnego

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się przy wejściu bocznym na teren przykościelny.

Krzyż Męki Pańskiej z 1807 roku stojący przed budynkiem bramnym.

Krzyż Meki Pańskiej z 1850 roku stojący w okolicach posesji nr 65.

Krzyż stojący poza terenami zabudowanymi wsi

Kapliczka domkowa znajduje się nieopodal wyżej wymienionego krzyża poza terenami zabudowanymi Krajanowa.

Ludwikowice Kłodzkie

Ludwikowice Kłodzkie to duża, długa wieś łańcuchowa położona w dolinie Włodzicy między Wzgórzami Wyrębińskimi a Wzgórzami Włodzickimi w odległości niespełna 7 kilometrów od Nowej Rudy.

Muzeum Techniki Militarnej Mölke otworzono 1 sierpnia 2013 roku na terenie byłej tajnej fabryki amunicji. Zwiedzając część naziemną muzeum możemy podziwiać ekspozycję wojskowego sprzętu kołowego i gąsienicowego oraz tzw. Muchołapkę masywny żelbetonowy krąg. Najprawdopodobniej jest ona ruiną chłodni kominowej służącej pobliskiej kopalni i elektrowni oraz istniejącej w czasie wojny fabryce amunicji.  Z uwagi na tajemniczość tego obiektu powstają na jego temat również fantastyczne teorie mówiące o tym, że był on lądowiskiem eksperymentalnych pojazdów kosmicznych Hitlera.

We wspomnianym muzeum możemy też zwiedzić fragment podziemnych korytarzy dawnej fabryki.

Kościół św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1707–1708. Rozbudowano go w 1880 roku. Jest to budowla jednonawowa z zakończonym półkoliście prezbiterium oraz czworoboczną wieżą zwieńczoną cebulasty hełmem. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX wieku. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny z figurą patrona świątyni, ołtarze boczne oraz ambona pochodzące z XX wieku, późnogotycka rzeźba Madonny oraz kamienna chrzcielnica.

Grupa figuralna Ukrzyżowanie z 1866 roku na cmentarzu przykościelnym.

Pomnik poległych w I wojnie światowej postawiono w 1921 roku na cmentarzu przykościelnym.

Madonna z Dzieciątkiem ustawiona na nagrobku pastora Hugo Schösslera.

Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena stoi w niedalekiej odległości od kościoła tuż przy prowadzącej do niego ulicy Kościelnej.

Galeria Sztuki Niezależnej mieści się w byłym kościele ewangelickim, który został wybudowany w latach 1929 – 1930. Możemy tu zobaczyć głównie obrazy i zdjęcia. Od czasu do czasu odbywają się w niej koncerty muzyczne oraz występy artystyczne.

Pomnik Górników poświęcony pamięci 151 górników, którzy zginęli podczas wybuchu w kopalni „Wacław” w lipcu 1930 roku.

Wiadukt kolejowy z 1878 roku przebiegający nad drogą do Jugowa. Jest to konstrukcja czteroprzęsłowa oparta na trzech filarach o wysokości w najwyższym punkcie dochodzącej do 31 metrów.

Kolumna Maryjna z 1866 roku.

Kapliczka domkowa przy drodze do Sokolca.

Kolumna morowa z 1786 roku.

Krzyż Męki Pańskiej przy drodze do Sokolca.

Kapliczka przy drodze do Sokolca.

Kapliczka przy ulicy Głównej.

Nowa Wieś Kłodzka

Nowa Wieś Kłodzka to stosunkowo nieduża wieś położona w dolinie Czerwionki między Górami Bardzkimi a Górami Sowimi. Miejscowość leży po południowo-wschodniej stronie Nowej Rudy w odległości około 12 kilometrów od tego miasta.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowano w 1789 roku początkowo jako kaplicę. W roku 1889 przebudowano ją i rozbudowano. Tak powstał kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Wspomniana świątynia to murowana, jednonawowa budowla. Wyposażenie jej wnętrza pochodzi głównie z XIX. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, chrzcielnica, organy oraz ambona. Interesujące są także ścienne malowidła. Przy kościele znajduje się cmentarz. Całość jest otoczona murem.

Krzyż Męki Pańskiej ustawiony przed wejściem na teren przykościelny.

Figura Św. Jana Nepomucena stojąca w pobliżu kościoła.

Kapliczka domkowa z 1699 roku znajdująca się na początku wsi od jej północnej strony.

Przygórze

Przygórze to wieś położona w dolinie Piekielnicy między Woliborzem a Jugowem. Leży ona po północno-wschodniej stronie Nowej Rudy w odległości nieco ponad 6 kilometrów od jej centrum.

Pomnik Górnika z 1966 roku, z pamiątkową tablicą z 2011 roku poświęconą górnikom Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda szybu Bolesław.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to bardzo skromna, jednonawowa budowla niewielkich rozmiarów z wieżą zakończoną szpiczastym dachem, wzniesiona w latach 1938-1939. Wnętrze kościoła posiada bardzo skromne wyposażenie.

Kaplica stojąca w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Krzyż Męki Pańskiej stoi w pobliżu kościoła i kaplicy.

Sokolec

Sokolec to mała wieś turystyczna położona w obniżeniu między Wzgórzami Wyrębińskimi a masywem Wielkiej Sowy. Miejscowość ta oddalona jest od Nowej Rudy o około 11 kilometrów. Znajduje się tu kilka wyciągów narciarskich, duża liczba szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Sokolec jest najlepszym punktem wypadowym dla wycieczek na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) na którą można dojść w zaledwie 75 minut z Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.). Wieś ta posiada także w swojej ofercie bazę noclegową dla turystów którzy chcieliby spędzić w niej kilka dni.

Kościół św. Marcina wybudowano w 1786 roku początkowo jako budowlę jednonawową z półkoliście zakończonym prezbiterium. Z wyposażenia wnętrza najciekawsze są ambona, chrzcielnica, pieta z 1490 roku znajdująca się lewym ołtarzu bocznym.

Pomnik Jana Pawła II ustawiono przed kościołem.

Pomnik poległych w I wojnie światowej stoi tuż obok pomnika Jana Pawła II.

Sokolica

Sokolica to niewielka wieś położona wzdłuż potoku Skokowa, między Wzgórzami Włodzickimi. Miejscowość ta leży w odległości około 5 kilometrów od Nowej Rudy po jej północno-zachodniej stronie. W Sokolicy nie ma żadnych zabytkowych budowli.

Kapliczka Matki Boskiej stojąca na terenie prywatnej posesji, przy domu nr 28.

Świerki

Świerki to wieś leżąca w gminie Nowa Ruda wzdłuż Włodzicy u podnóża Włodzickiej Góry. Miejscowość ta oddalona jest od Nowej Rudy o około 11 kilometrów i leży w północno-zachodniej części gminy.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze (757m) u stóp której leży wieś Świerki. Wieżę wybudowano w 1927 roku, odbudowano w 2018 roku. Posiada ona taras widokowy nakryty namiotowym daszkiem oraz schron zbudowany na planie sześciokąta u jej stóp. Z tarasu wieży mamy piękny widok na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne.

Do wieży można dojść szlakiem zielonym ze stacji kolejowej Świerki Dolne mijając po drodze ruiny magazynu kruszywa. Podejście zajmie nam około 45 minut.

Wracając najlepiej udać się szlakiem czerwonym a następnie żółtym, który doprowadzi nas z powrotem do stacji kolejowej. Zejście proponowanymi szlakami jest prawie dwa razy dłuższe niż podejście ale zajmie nam mniej więcej tyle samo czasu. Po drodze będziemy mieć ładne widoki na nieczynny już kamieniołom melafiru oraz wieś Świerki.

W odległości około 200 metrów od wieży widokowej na Włodzickiej Górze w kierunku na Ludwikowice Kłodzkie znajduje się punkt widokowy z charakterystycznym krzyżem. Roztaczają się z niego piękne widoki na Sowią Górę oraz wieś Ludwikowice Kłodzkie.

Kościół św. Mikołaja we wsi Świerki to jednonawowa, barokowa budowla wzniesiona w latach 1748-1754. Kościół posiada wyodrębnione prezbiterium oraz pięciokondygnacyjną, czworoboczną wieżę zakończoną cebulastym hełmem z iglicą.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny z rzeźbą św. Mikołaja oraz organy z połowy XVIII wieku, ołtarze boczne Matki Boskiej Częstochowskiej z 1732 roku oraz ołtarz poświęcony św. Janowi Nepomucenowi z 1797 roku a także kamienna chrzcielnica. Przy kościele znajduje się cmentarz.

Całość otacza kamienny mur z budynkiem bramnym z XVIII w. znajdującym się od frontu kościoła. Przed budynkiem bramnym, po lewej stronie stoi figura św. Jana Nepomucena z początku XIX wieku, a po prawej krzyż z bolejącą Marią Magdaleną z połowy XIX wieku.

Kolumna znajdująca się na terenie cmentarza.

Dwukomorowy tunel kolejowy o długości około 1170 metrów poprowadzony pod Świerkową Kopą jest jednym z najdłuższych tuneli tego typu w Polsce. Pierwszą jego komorę wybudowano w latach 1876-79 a drugą w latach 1909-11.

Dawna plebania została wybudowana w 1791 roku.

Kamieniołom melafiru działał nieco ponad sto lat. Działalność górnicza prowadzona była tu w okresie 1902 – 2012. Eksploatację złoża melafiru prowadzono metodą odkrywkową. W zakładzie zatrudnionych było do 140 pracowników. Melafir z kopalni wykorzystywany był do produkcji kruszyw drogowych. W ramach rekultywacji w 2014 roku wyrobisko zalano wodą. Są plany żeby w tym miejscu utworzyć duży ośrodek rekreacyjny ale co z tego wyniknie to czas pokaże.

Kaplica pw. św. Anny została wybudowana w 1770 roku. Znajduje się ona na niebieskim szlaku Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Obok niej stoi kamienny krzyż. Jeszcze po drugiej wojnie światowej odbywały się tu nabożeństwa a teraz jest ona tylko budowlą popadającą w coraz większą ruinę.

Kapliczka domkowa stojąca przy szlaku czerwonym w odległości niespełna 300 metrów od Świerkowej Kopy (608 m n.p.m).

Krzyż Męki Pańskiej w sąsiedztwie domu nr 77.

Figura Matki Boskiej przy posesji nr 90.

Krzyż Męki Pańskiej przy drodze między domami o numerach 115 i 116.

Włodowice

Włodowice to wieś leżąca w dolinie Włodzicy, między Wzgórzami Włodzickimi. Miejscowość ta graniczy z Nową Rudą od jej zachodniej strony. Przez Włodowice przebiega trasa rowerowa łącząca Nową Rudę z czeskim miastem Broumov.

Kościół św. Piotra Kanizjusza to skromna jednonawowa budowla z elementami neobarokowymi wzniesiona w 1929 roku, nakryta dachem dwuspadowym z sygnaturką zakończoną cebulasty hełmem.

Ze skromnego wyposażenia wnętrza warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i Najświętszego Serca Jezusa oraz rzeźby świętej Jadwigi i Bonifacego.

Krzyż Męki Pańskiej przy kościele św. Piotra Kanizjusza.

Pomnik wzniesiony w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 2005 roku.

Kapliczka domkowa przed domem nr 1.

Krzyż Męki Pańskiej w okolicy domu nr 15.

Krzyż Męki Pańskiej w pobliżu domu nr 22.

Kapliczka z 2014 roku stojąca po przeciwnej stronie ulicy domu nr 40.

Kapliczka domkowa w okolicy domu nr 66.

Kapliczka z figurą Matki Boskiej.

Wolibórz

Wolibórz to długa wieś łańcuchowa położona w dolinie potoku Woliborki między Obniżeniem Nowrudzkim a południowym podnóżem Gór Sowich. Graniczy ona z Nową Rudą od jej wschodniej strony. Miejscowość ta jest dobrym miejscem wypadowym na piesze i rowerowe wycieczki. Na przełęczy Woliborskiej znajduje się bowiem węzeł rowerowych i pieszych szlaków turystycznych.

Kościół św. Jakuba Apostoła wzniesiono początkiem XVI wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowom, rozbudowom, które miały miejsce w ostatniej ćwiartce XVIII wieku i pierwszej ćwiartce XIX wieku. Jest to budowla murowana, jednonawowa z półkoliście zamkniętym prezbiterium, nakryta dwuspadowym dachem. Do wspomnianej świątyni końcem XIX wieku na planie kwadratu dobudowano wieżę zwieńczoną cebulastym hełmem.

Z wyposażenia wnętrza warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny ołtarz główny, ołtarze boczne i prospekt organowy, XIX-wieczne obrazy i rzeźby a także na XVIII wieczne chrzcielnicę czy ambonę w kształcie łodzi.

Dwór z 1531 roku to budowla dwukondygnacyjna, nakryta łamanym dachem naczółkowym, którą rozbudowano w 1830 roku. Obecnie jest własnością prywatną. Mieści się w nim zajazd turystyczny.

Dawna plebania to dwukondygnacyjny budynek barokowy, nakryty dachem mansardowym, wzniesiony w 1772 roku. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Zdrowia.

Figura św. Jana Nepomucena z 1773 roku stojąca przy drodze do kościoła.

Krzyż Męki Pańskiej stojący przed kościołem św. Jakuba Apostoła.

Krzyż Męki Pańskiej na cmentarzu.

Kapliczka domkowa stojąca w okolicy domu nr 129.

Krzyż pokutny z czerwonego piaskowca.

Krzyż Męki Pańskiej w Woliborzu.

Kapliczka w Woliborzu.

Figura św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku znajduje się w przysiółku Podlesie w Woliborzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *