Gmina Złoty Stok – atrakcje turystyczne

Gmina Złoty Stok

Gmina Złoty Stok to gmina powiatu ząbkowickiego położona w południowej części województwa dolnośląskiego, na stokach Gór Złotych i Bardzkich, Obniżeniu Laskówki oraz Przedgórzu Paczkowskim. Siedziba Gminy mieści się w mieście Złoty Stok oddalonym o około 20 kilometrów od Ząbkowic Śląskich.    

Atrakcje turystyczne gminy Złoty Stok

Do największych atrakcji turystycznych gminy Złoty Stok możemy z pewnością zaliczyć niezwykłe miejsca oraz ciekawe zabytki Złotego Stoku…

Kościół pw św. Jakuba w Chwalisławiu wsi oddalonej od Złotego Stoku o około 7 kilometrów. Kościół wybudowano w latach 1722-26, wielokrotnie odnawiano w późniejszym okresie. Jest to budowla jednonawowa z prostokątnym prezbiterium i wieżą nakrytą ostrosłupowym hełmem.

Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII wieku jak np. figura św. Michała z wagą, barokowy ołtarz główny wykonany około 1750 roku, obrazy drogi krzyżowej czy też organy pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku.

Uwagę warto zwrócić również na późnogotycki tryptyk św. Anny Samotrzeciej z połowy  XV wieku.

Figura św. Jana Nepomucena w Chwalisławiu.

Kapliczka przy drodze głównej w Chwalisławiu.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Laskach wsi leżącej około 8 kilometrów od Złotego Stoku. Został on wybudowany a właściwie dostawiony w latach czterdziestych XVIII wieku do wieży pozostałej po pożarze z pierwotnego kościoła. Jest to budowla barokowa, jednonawowa nakryta dachem dwuspadowym.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Figura św. Jana Nepomucena w Laskach. Stoi ona obok Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP.

Kapliczka Matki Boskiej w formie groty w Laskach należąca do kilku interesujących obiektów, które można zobaczyć we wspomnianej wsi.

Pomnik ku czci żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej w Laskach a właściwie pozostałe po nim fragmenty. Zasadnicze elementy wspomnianego pomnika, które zostały niedawno odnalezione eksponowane są w całości w Złotym Stoku przy drodze dojazdowej do muzeum Kopalni Złota.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Mąkolnie wsi położonej w odległości około 4 kilometrów od Złotego Stoku. Kościół został wybudowany w 1732 roku, wielokrotnie restaurowany. Jest to budowla jednonawowa, wzniesiona na planie krzyża greckiego.

Kościół posiada barokowe wyposażenie wnętrza. Na szczególną uwagę zasługują gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku oraz Pieta z XVII wieku.

Pomnik fabryki prochu czarnego w Mąkolnie upamiętniający rocznicę powstania fabryki. Postawiono go w 1895 roku w 200 – lecie produkcji prochu. Produkcja prochu czarnego rozpoczęła się tutaj w 1695 roku i trwa do dziś.

Kościół filialny pw. św. Mikołaja w Płonicy wsi oddalonej od Złotego Stoku o około 4 kilometry. Kościół wybudowano w 1777 roku. Jest to budowla jednonawowa wzniesiona na planie prostokąta.

Wyposażenie wnętrza ma rokokowy charakter. Cześć z niego pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku jak choćby ołtarz główny czy ambona. Organy zostały zbudowane w latach trzydziestych XX wieku.

Szczyt Jawornik Wielki to najwyższy szczyt zachodniej i północnej części Gór Złotych wznoszący się na wysokość 872 metrów n.p.m. Na szczycie góry stoi dwupoziomowa drewniana wieża widokowa o wysokości nieco ponad 6 metrów. Roztacza się z niej piękny widok od Przedgórza Sudeckiego po Jezioro Otmuchowskie. Dobrze widać miasto Złoty Stok, Zbiornik Topola a także Zalew Paczkowski. Na szczyt góry można dostać się z parkingu znajdującego się przy Przełęczy Jaworowej…

2 myśli na temat “Gmina Złoty Stok – atrakcje turystyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *