Złoty Stok – Przełęcz pod Trzeboniem

Przełęcz pod Trzeboniem
(679 m n.p.m.)

Przełęcz pod Trzeboniem to węzeł szlaków pieszych i rowerowych zlokalizowany pod jednym ze szczytów Gór Złotych. Trzeboń to szczyt góry znajdujący się na wysokości 712 m n.p.m. natomiast sama przełęcz jest położona na wysokości 679 m n.p.m. Tuż przy skrzyżowaniu szlaków stoi drewniana wiata przy której jest miejsce na ognisko z siedziskami.

Do Przełęczy pod Trzeboniem można dotrzeć z Przełęczy Jaworowej idąc bezpośrednio do celu lub przez Jawornik Wielki. Można tam dotrzeć także z miasta Złoty Stok o czym niżej mowa.

Złoty Stok 0 km – Punkt widokowy pod Pustelnikiem 0,9 km (23 min.) – Wzniesienie pod Ciecierzą 3,1 km (1 godz. 10 min.) – Przełęcz pod Trzeboniem 4,7 km (1 godz. 45 min.) – Pensjonat Złoty Jar 7,6 km (2 godz. 0 min.) – Sztolnia Książęca 8,0 km (2 godz. 36 min.) – Dawny kamieniołom 8,3 km (2 godz. 42 minut) – Złoty Stok 9,3 km (3 godz.)

Trasa rozpoczyna się na rynku Złotego Stoku. Idąc szlakami żółtym, zielonym i czerwonym przechodzimy obok Kościoła p.w. św. Krzysztofa oraz dawnej Mennicy dochodzimy do ulicy H. Sienkiewicza. Tutaj szlaki się rozdzielają. Żółty skręca w ulicę H. Sienkiewicza a czerwony z zielonym prowadzą w ulicę S. Staszica.

Naszą wycieczkę kontynuujemy szlakiem żółtym w górę ulicy H. Sienkiewicza i dochodzimy do lasu, który znajduje się na jej końcu. Teraz czaka nas krótkie podejście leśną ścieżką w trakcie którego na odcinku około 200 metrów pokonamy wzniesienie o wysokości mniej więcej 50 metrów.

Dochodzimy do drogi krzyżowej, która prowadzi wokół szczytu Pustelnik na którym znajduje się Kaplica św. Anny z 1731 roku. Skręcamy w lewo i po chwili docieramy do punktu widokowego, z którego roztacza się ładny widok na Góry Złote i szczyt Pasieka 541 m n.p.m. .

Przez kolejnych 500 metrów trasa jeszcze się wznosi po czym wypłaszacza się i prowadzi nas przyjemną drogą przez las.

Po przejściu nieco ponad 2 kilometrów żółty szlak skręca w prawo, schodzi z drogi leśnej i prowadzi nas pod górę w kierunku szczytu Ciecierza (654 m n.p.m.). Podejście jest krótkie. Na odcinku około 200 metrów pokonujemy wniesienie o wysokości mniej więcej 35 metrów. Dochodzimy do drogi biegnącej pod wyżej wspomnianym szczytem z której mamy ładne widoki na Góry Złote. Skręcamy w lewo i kontynuujemy naszą wędrówkę leśną drogą w kierunku Przełęczy pod Trzeboniem. Droga w znacznej większości prowadzi pod szczytem Trzeboń (712 m n.p.m.)

Po około 40 minutowym marszu docieramy do Przełęczy pod Trzeboniem. Tu możemy odpocząć przed powrotną drogą do Złotego Stoku.

Ruszając w kierunku Złotego Stoku kierujemy się znakami czerwonymi. Trasa niemal cały czas biegnie wzdłuż rzeczki Trująca. Początkowo zejście jest dość strome. Na odcinku nieco ponad 500 metrów schodzimy około 80 metrów w dół. Kolejne 100 metrów w dół pokonujemy przechodząc dalszy kilometr. Na początku trasa prowadzi nas kamienistą, nierówną leśną ścieżką po czym dochodzi do znacznie przyjemniejszej bitej leśnej drogi.

Po około 40 minutach dochodzimy do skrzyżowania dróg gdzie szlak czerwony łączy się ze Złotą Ścieżką. Stąd do miasta mamy jeszcze 35 minut. Po drodze mijamy pensjonat Złoty Jar oraz Sztolnię Książęcą, która niegdyś miała około 400 metrów długości i pełniła rolę sztolni odwadniającej, wentylacyjnej i wydobywczej dla wyrobisk znajdujących się na Górze Krzyżowej.

Idąc dalej, po około 300 metrach dochodzimy do dawnego kamieniołomu. Na jego terenie oraz przylegających do niego lasach utworzono Leśny Park Przygody Skalisko. W lesie można korzystać z rozmaitych tras trekkingowych parku linowego natomiast na terenie dawnego kamieniołomu rozmieszczone są trasy tyrolkowe o łącznej długości 1050 metrów. W miejscowym barze-restauracji można posilić się i odpocząć.

Tutaj też szlak czerwony łączy się z ze szlakiem zielonym. Obydwa one zaprowadzą nas do rynku Złotego Stoku, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *